Aguinaldo, Cantero clinch Level A title Miguel & Santos emerge best in Mixed B, Efren & Jocelyn champs in Level D

KUWAIT CITY, Nov 13: James Aguinaldo and Jojo Cantero showed a lot of class to run away with the crown in the  top-most category of  the “Trick or Treat”  2-Day Tourney organized  by the Filipino Badminton Club in Kuwait (FILBACK) at the Al Nasser Sports Club   this week. Aguinaldo and  Cantero,   however,  ran into a tough fight before they could clinch  the Level A  title but Kevin Yap and Chito Santos had no such problems as they easily walked away with the Level B crown.

In Mixed B,  Arnel Miguel and Susan Santos showed that they were the best when they showed no mercy to their  finals opponents to emerge the best while newcomer Jun Agustin and Alex Hernandez joined hands in Mixed C to capture the top  spot  and Efren Alvarez and Jocelyn were the champions in Level D.
This event would not have been possible without the efforts of FILBACK Director Leo Regner, FILBACK Tournament Director Renato Calanog, Alpha Phi Omega Kuwait Alumni Association (APO KAA-153) and all the office bearers who work hard throughout the year to not only provide quality tournaments but also promote friendship and sportsmanship among the members of these organizations.
All the Elimination Round matches of this tournament had been played last week  with the top players qualifying for the knockout rounds.  

 
Level  A
James Aguinaldo and Jojo Cantero reigned  in the premium Level A as  they fought for every point to win the crown against the tandem of Roy Satorre and Ed Buensuceso but they had to fight back after losing the first for a 19-21, 21-19, 21-17 victory.
The match started with Satorre and Buensuceso getting off to a good  start by taking the first set in a game which saw a lot of drop and cross-court shots.   Aguinaldo and   Cantero fought hard but they were final beaten by two points.
The second set saw Aguinaldo and   Cantero,  knowing that they were already a set down, fight back with all their might to win the set and level the match. As in the first set, the second set outcome was also decided by a two-point difference.
With the match level, there was again a very close fight in the third and final set with both the sides not giving anything away.  Aguinaldo and   Cantero, however,  showed a lot of determination and held on to take the set and with it the match and the championship title.
Meanwhile,  Mathew Jacob and Mohammad Rafiq walked  home with the 2nd runners- up trophy when they wasted no time to beat Nestor Farinas and Garry Andrew Lord in back to back sets 21-19, 21-19.
Earlier,  the semi finals saw Roy and Ed overpower  Nestor and Garry 21-16, 21-12 while James and Jojo were involved in an easier fight in which they outlasted Mathew and Rafiq 14-21, 21-14, 21-10 but only after their opponents seemed to give up after winning the first set.
In the single knock out  round,  Mathew and Rafiq thumped Edizon and Rhommel 21-18, 21-14 while James and Jojo edged Nato and Enrique 19-21, 21-19, 21-18, Nestor and Garry overcame Richard and Sherwin 21-14, 21-20 and the pair of Roy and Ed brushed aside James and Mark 21-14, 21-11 without breaking sweat.
Earlier,  another knockout round  matches had seen Edizon and Rhommel beat Emil and Andrei 15-21, 21-17, 21-15 while James and Jojo tamed Rasheed and Harinath 21-17, 21-15, Nato and Enrique overwhelmed Noel and Lawrence 21-14, 21-14, Nestor and Garry brushed aside Joker and Carl 21-19, 21-12 and the pair of Roy and Ed were on top of their game when they outclassed Jonie and Sandy 21-14, 21-12.


Level  B

Kevin Yap and Chito Santos collected  the title in Level B when they wasted no effort  to overwhelm  Neil Montesa and Chato Guillermo in two easy   sets 21-9, 21-14.
Yap and Santos  were hardly stretched in this game as they game away only nine points in the first set before their feet from the accelerator in the second set although they also won that easily after giving away only 14 points to emerge the best.
Meanwhile, the tandem of Romeo Longalong and Alyssa Tagate won the 2nd runners-up award when they brushed aside Joel Gonzaga and Beck Briones 21-14, 21-18.The winners did not have to exert themselves too much although they ran into tougher competition in the second set.
In the semi finals,  Neil and Chato had thumped Joel and Beck 21-19, 21-19 while Kevin and Chito  had overwhelmed Romeo and Alyssa 21-14, 21-19 to earn a place in the championship finals.
Earlier,  in the single knock out round,  Romeo and Alyssa  won 3 matches when they first outclassed Mon and Berlyn 21-13, 21-13 before going on to  beat Caloy “FILBACK Daddy” and Albert 21-13, 21-18 and then crush Sripad and Nhing 21-7, 21-15.


Ronald and Beth earned two wins when they edged Juvy and Henry 21-17, 12-21, 21-15 and  then thumped Rafiq and Niranga 21-18, 21-15.
Joel and Beck also completed two victories but they had an easier time when they tamed Gomer and John 21-14, 21-18 and thrashed Ronald and Beth 21-13, 21-13.
Neil and Chato collected two wins when they hammered Mammon and Ainur 21-14, 21-14 before they  brushed aside Ronald and Beth 21-15, 21-15 with relative ease.
Kevin and Chito generated two victories when they edged Arjay and Steve 21-10, 20-21, 21-12 after a tough march before they   outclassed Danny and Romeo 21-14, 21-15.
Meanwhile, Billy and Lowela outlasted Sid and Gigi 21-13, 13-21, 21-17 while Danny and Romeo beat Medo and Ely 19-21, 21-15, 21-12 and the pair of Sripad and Nhing overcame Shirley and Rami 21-15, 21-20.All the matches went to three sets as all the pairs fought really hard to earn a place in the next round of knockout matches.


Mixed B

The pair of Arnel Miguel and Susan Santos earned the highest honour in Mixed B event when they fought wisely and edged Bingo Bubog and Aravinda 14-21, 21-17, 21-15 in the finals.
Miguel and Santos had,  at the start of the match found themselves in dire straits as they easily lost the first set but they turned the tables in the next two sets.
They won these two sets so easily that it seemed that the losers had put all their efforts into winning the first set and lost their energy by the time they reached the last set. But this was not the case as they found hard for every point and the match was much closer than the final scoreline indicates.
Meanwhile,    Roselyn Briones and John Martin Pecson finished  2nd runners-up when they overwhelmed Bevs Malvar and Maricle Luman-ag 21-11, 21-15 in a one-sided match.
In the semi finals,  Arnel and Susan  had brushed aside Roselyn and John Martin 21-18, 21-17 while Bingo and Aravinda outclassed Bevs and Maricle 21-14, 21-17 to set up the championship game.
Before the players took to the courts for the semifinals, the single knock out games saw Bevs and Maricel edge  Joker and Brent 21-11, 16-21, 21-16 while Bingo and Aravinda thumped Mary Grace and Dez 21-11, 21-17, Roselyn and John overwhelmed Sunny and Liza 21-16, 21-17 and the tandem of Arnel and Susan beat Citadel and Roderick 21-19, 21-12.
Earlier, the knockout round   games saw Joker and Brent edge  Jovie and Ruth 20-21, 21-20, 21-16 while Susan and Roderick outlasted Citadel and Lyn 16-21, 21-20, 21-17.


Mixed C

Newcomer Jun Agustin and Alex Hernandez showed some real class as  they walked home with the championship   in Mixed C when they put in their best effort to  outlast  Derek and Val Canicosa 17-21, 21-12, 21-12 in the finals.
Agustin and Hernandez seemed to have surrendered the match when they easily lost the first set although they took 17 points off their opponents  but they turned the tables on their opponents in the next two sets to win the match easily.
Meanwhile,    Restine Rose Lumino and Ninette Regner finished in the  2nd runners-up spot when they edged Emily Capati and Melanie Medina 14-21, 21-19, 21-9.
In the semi finals,  Derek and Val overpowered Restine and Ninette 21-16, 21-13 while Jun and Alex thumped Emily and Melanie 21-15, 21-19.
The single knock out matches witnessed Restine and Ninette edge  Vinod and Mia 21-15, 13-21, 21-20 while Emily and Melanie hammered Analeah and Cecile 21-12, 21-14, Jun and Alex thrashed Julieta and Sherlyn 21-9, 21-9 and the tandem of Derek and Val overcame Matthew and Analea 21-18, 21-20.
Earlier, the  games saw Vinod and Mia beat Vivian and Adolfo 19-21, 21-13, 21-8 while Analeah and Cecile edged Liza and Joker 13-21, 21-17, 21-7, Julieta and Sherlyn tamed Eleonor and Dang 21-17, 21-20 and Matthew with Marilyn brushed aside Jhun and Jeves 21-16, 21-16. 


Level D

The tandem of  Efren Alvarez and Jocelyn Abatayo bagged the crown in Level D when they overcame “FILBACK Mommy” Mayeen Abesamis and Josie Tinio 21-17, 21-20 in the finals.
Alvarez and Abatayo seemed to take the first set easily but they hand a fight on their hands in the second as their opponents would not give right until the very end.
An  earlier game  saw Mayeen and Josie press  on the accelerator in the last two sets and edge  Bonnie Lazation and Gerrie Satorre  18-21 21-14 21-15 for  the 2nd runners-up trophy.
Earlier,  in the single knock out  round, Efren and Jocelyn thrashed Joel and Joker 21-10, 21-7 while Mayeen and Josie tamed Mechelle and Magz 21-16, 21-12 and Bonnie with Gerrie outlasted Florievee and Amor 16-21, 21-16, 21-11.
The earlier knockout round  games had seen    Florievee and Gerrie beat Joel and Josie 21-11, 20-21, 21-20 while Bonnie and Jocelyn hammered Mechelle and Magz 21-18, 21-18, Mayeen and Amor edged Mechelle and Josie 18-21, 21-18, 21-15, Mayeen with Jocelyn outlasted Eferen and Magz 21-17, 18-21, 21-20 and two jokers beat,  the tandem of Joel and Joker 21-20, 17-21, 21-10.

Trick Or Treat Winners
Level  A
Champions    James Aguinaldo
    Jojo Cantero
1st Runners- Up    Roy Satore
    Ed Buensoceso
2nd Runners- Up    Matew Jacob
    Rafiq
Level B
Champions    Kevin Yap
    Chito Santos
1st Runners- Up    Neil Montesa
    Chato Guillermo
2nd Runner Up    Romeo Longalong
    Alysa Tagate
 Mixed B
Champions-    Arnel Miguel
    Susan Santos
1st Runners- Up    Bingo Bubog
    Aravinda
2nd Runners Up    Roselyn Briones
    John Martin Pecson
 Mixed C
Champions-    Jun Agustin
    Alex Hernandez
1st Runners- Up    Derek Noronha
    Val Canicosa
2nd Runners- Up    Restine Rose Lumino
    Ninette Regner
Level D
Champions-    Efren Alvarez
    Jocelyn Abatayo
1st Runners- Up    Mayeen Abesamis
    Josie Tinio
2nd Runners Up    Bonnie Lazatin
    Gerrie Satore


FILBACK organizers would like to thank Khaled Abden— IT Manager of Eureka Trading Co. W.L.L., Greg Blanco and Russel Skoyles of AMEC Oil and Gas Company, Vhennie Ilejay from United Interactive General
Trading (UIGT), Rod Robles Director—Century Property, Subway Eat Fresh and Vangie Gernale of Western Union Money Transfer and SM Development Corporation.

 


By: Jose Gabriel

Read By: 1188
Comments: 0
Rated:

Comments
You must login to add comments ...
About Us   |   RSS   |   Contact Us   |   Feedback   |   Advertise With Us